Rigorozna kontrola legalnosti softvera

Bez autora
Mar 28 2011

Poreska uprava krenuće od aprila u opsežniju akciju kontrole legalnosti softvera. Kazne za posedovanje nelegalnog softvera kreću se od 50.000 do tri miliona dinara, a u Poreskoj upravi kažu da, ako stepen piraterije u Srbiji, koji je trenutno zastupljen sa 74 procenta, smanje za samo deset procenata, to će budžetu doneti 30 miliona evra.Posebna jedinica za kontrolu legalnosti softvera, koja broji 25 inspektora, prošla je obuku u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, Biznis softver alijansom i najvećim svetskim proizvođačima softvera, tako da kontrola i najvećih firmi, koje imaju i po hiljadu kompjutera, neće trajati duže od dva sata...

Rigorozna kontrola legalnosti softveraPoreska uprava krenuće od aprila u opsežniju akciju kontrole legalnosti softvera. Kazne za posedovanje nelegalnog softvera kreću se od 50.000 do tri miliona dinara, a u Poreskoj upravi kažu da, ako stepen piraterije u Srbiji, koji je trenutno zastupljen sa 74 procenta, smanje za samo deset procenata, to će budžetu doneti 30 miliona evra.

- Posebna jedinica za kontrolu legalnosti softvera, koja broji 25 inspektora, prošla je obuku u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, Biznis softver alijansom i najvećim svetskim proizvođačima softvera, tako da kontrola i najvećih firmi, koje imaju i po hiljadu kompjutera, neće trajati duže od dva sata. Ukoliko se utvrdi da firma koristi nelegalan softver, dobiće rok u kome mora da uvede legalan softver. Ako u datom roku ne isprave prestup, biće podneta prijava nadležnom tužilaštvu. U slučaju velikih prekršaja, biće uključeni i poreska policija i MUP - kaže dr Dejan Vidojević, pomoćnik direktora Poreske uprave i načelnik odeljenja za kontrolu legalnosti softvera. Procena je da će trebati od tri do pet godina da Srbija smanji procenat piraterije ispod 50, što je zahtev i Evropske unije. Procenat piraterije u EU je uglavnom manji, do 30, dok jedino Grčka ima 58.

- Očekujem da će se u Srbiji već za tri godine značajno smanjiti stepen piraterije, jer su naši građani disciplinovaniji u plaćanju poreza od gotovo svih bivših jugoslovenskih republika, pa čak i od nekih zemalja EU - napominje Vidojević.  Poreska uprava poziva i domaće proizvođače softvera da legalizuju platforme na kojima prave svoje softvere. Srbija ima izuzetno veliki izvoz softvera, čak 700 miliona evra godišnje, što ga čini jednim od glavnih izvoznih proizvoda. Procenjuje se, međutim, da je gotovo tri puta više nelegalno izvezenih softvera. Piraterija je u Srbiji najviše rasprostranjena u programima koji se bave projektovanjem.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik